Tutuły do wyboru:

Dlaczego Twoi pracownicy częściej biorą zwolnienie lekarskie, spóźniają się do pracy, są przemęczeni i zdemotywowani?

Sygnały przeciążenia pracą przed komputerem, które mogą wpłynąć na motywację do pracy Twojego pracownika.

Jak odpowiedni monitor może wpłynąć na ergonomię pracy hybrydowej?

Darmowa opieka medyczna, wsparcie psychologiczne, fizjoterapeuta i leki na sen – benefity przyszłości czy odpowiedź na aktualne problemy pracowników?

Tekst:

Według DataReportsal – przeciętny dorosły spędza ok 7 godzin dziennie korzystając z Internetu na monitorze komputera, urządzeniu mobilnym czy telewizorze. Czas ten zdecydowanie wydłuża się w przypadku osób, których praca wymaga patrzenia na monitor komputera podczas ich całodziennych działań.

Wpatrywanie się w ekran przez wiele godzin jest wymogiem dzisiejszych zawodów, ale może również powodować problemy zdrowotne, od zmęczenia oczu, bóle głowy, aż po problemy mięśniowo-nerwowe i te związane z postawą ciała.

Niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne wiąże się z problemami takimi jak niewyraźne widzenie, zmęczenie i suchość oczu, może prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy. Powoduje również zmniejszenie wydzielania melatoniny, problemy ze snem, co skutkuje zakłóceniem rytmu dobowego i cyklu snu. Eksperci uważają, że cyfrowe zmęczenie oczu lub syndrom widzenia komputerowego dotyka obecnie około 50% użytkowników.

Problemem okazuje się również częstotliwość odświeżania ekranu i jego migotanie poprzez szybkie włączanie i wyłączanie podświetlenia ekranu (czasem nie widoczne dla oka).

Badania przeprowadzone przez naukowców w Korei Południowej oraz Harvard Medical School jednoznacznie potwierdzają, że użytkownicy ergonomicznych monitorów doświadczają mniejszego zmęczenia oczu i trudności z niewyraźnym widzeniem, zapewniając wyższy poziom wydajności.

Pandemia i nowa rzeczywistość online, w której się aktualnie znajdujemy wymogła na pracodawcach podjęcie kroków, które mają zredukować negatywne skutki pracy przy komputerze.

Według rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Socjalnej z 17 listopada 2024 roku – pracodawcy, do połowy maja 2024 roku, mają obowiązek zagwarantować ergonomiczne stanowisko pracy swoim pracownikom. W szczególności należy zwrócić uwagę na zewnętrzny monitor, który daje możliwość regulacji wysokości i kąta pochylenia, tak aby górna krawędź ekranu była na poziomie naszego wzroku.

Samsung jest liderem rynku ergonomicznych narzędzi do pracy – w tym monitorów, których funkcjonalności mają realny wpływ na nasze zdrowie i efektywność w pracy.

Najnowsze monitory Samsung o wysokiej rozdzielczości posiadają tryb Eye Saver, aktywnie redukujący emisję szkodliwego światła niebieskiego, zapobiegając zmęczeniu oczu i fototoksyczności. Technologia Flicker Free pomaga w usunięciu migotania podświetlanego obrazu, które wpływa na zmęczenie oczu, czy ból głowy, a funkcja Adaptive Picture automatycznie dostosowuje jasność ekranu do oświetlenia, które panuje w miejscu pracy. Instytut TÜV Rheinland przyznał ekranom Samsunga certyfikat Intelligent Eye Care – ze względu na funkcje ich ekranów pozwalające na kompleksową dbałość o wzrok.

Zakrzywione monitory panoramiczne Samsung naśladują nasze naturalne pole widzenia, pozwalając użytkownikowi widzieć wszystko na monitorze z tej samej odległości ogniskowej, co wpływa na zwiększenie wydajności i komfortu dla wzroku.

Kluczowym w organizacji ergonomicznego stanowiska pracy jest również uporządkowanie przestrzeni na biurku. Dzięki ekranowi USB-C możemy ograniczyć liczbę kabli, zrezygnować ze stacji dokujących i bardziej efektywnie (w porównaniu do poprzednich standardów USB) przesyłać dane czy zasilać laptopa za pomocą tylko jednego kabla. Połączenie wielu ekranów i praca staje się łatwiejsza, dzięki szeregowemu połączeniu Daisy Chain, które zamiast osobnej stacji dokującej wykorzystuje Display Porty.

Dla organizacji, które chcą poprawić komfort swoich pracowników i zwiększyć ich produktywność, ergonomiczne ekrany Samsung stanowią doskonałe rozwiązanie, przyjazne dla oczu, zarówno pod kątem ergonomicznym, jak i estetycznym. Dzięki temu zdrowie oczu, samopoczucie, komfort snu, postawa ciała pracowników wpływa na ich dobry nastrój, postawę proaktywną i motywację do pracy, a inwestycje w podniesienie standardu stanowiska pracy stają się uzasadnione biznesowa.